Ana Sayfa
 Hakkımızda    Şartname    SSS    Haberler    Jüriler    Kazananlar    Başvuru Rehberi    Galeri  
          
Haberler
 Son Haberler  
 
Teknoloji Tasarım Merkezi Derneği'ne Üye Olun İmkanlarından Fayadalanın
  

Düş Çizgisi'nin düzenleyicisi olan Teknoloji ve Tasarım Merkezi Derneği(TTM) faaliyetlerini Türkiye merkezli olarak uluslar arası teknoloji ve tasarım alanında yürütmekte olan bir kuruluştur.

Her şeyin kaotik bir görünüm sergilediği, geleneksel tüm yapıların masaya yatırılıp irdelendiği, bireylerin kişisel toplumsal ve de sosyal olarak kendini tanımladığı değer ölçülerinin alt üst olduğu günümüz dünyasında, değişmeyen ve değişeceğe de benzemeyen belki de tek temel düşünce “tasarım”dır.

Günlük yaşamda çeşitli sorunlarla boğuşan, ama bunları bir sükûnet ve disiplinle ele alamayan toplumlar açısından tasarım sanıyoruz dikkate değer bir araçtır.

Genel anlamda ilgililerin, özel de ise bizzat tasarım sürecine etkili olması gerekenlerin gündemine hiç girmemiş olan tasarım sürecinin eğitim ve öğretimin ilk ,orta ve üniversite devrelerinde öğrencilere verilmesi hususu bu alanda boğuştuğumuz sorunların yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Tasarıma genel olarak yüklenmesi gereken anlam sanayi bağlamında olmasına karşın ülkemizde ise bilinçli veya bilinçsiz olarak daha çok sanayi ürünlerini süslemek, onlara görsel olarak desteklemek ve biçimsel katkı sağlamak olarak algılanılmaktadır.

Oysaki ilerleme hedefi güden toplumlarda ise bir farkındalık davranışı olarak tasarım, yaşamın her çabasının tam ortasındaki ateşleyici dinamik bir güç olarak  ele alınmakta ,modern tanıtım unsurlarının kullanılmasından,görsel değerine,çağın gereklerini yerine getirebilecek ihtiyaçlara cevap verebilmesinden,ekonomik olarak sağlayacağı katkılara kadar emsalleri ile yarışabilecek değerde planlanmaktadır.

Tasarım'ın anlamını olması gerektiği gibi anlayan toplumlar ve sistemler, bu kavramı görmezden gelenleri ve tasarımı sadece süslemecilik, form veya görsel etkiden ibaret sananları etkileyecekler ve onlara yön vereceklerdir.

Teknoloji Tasarım Merkezi Derneği kurulduğu ilk günden uluslar arası seviyede kabul gördüğü bu güne dek tüm üyelerine ve Türk Tasarımına katkı sağlamayı temel amaç olarak belirlemiştir.

Bilim ve teknoloji asrının yaşandığı günümüz dünyasında her bir bireyi kendi içinde var olan her şeyin bir numunesi olarak gören ve mevcutta ne varsa olabildiğince insanın ve insanlığın hizmetine sunulması gerektiğini inanan kuruluşumuz, yakın zamanda hayata geçirmeyi hedeflediği araştırma geliştirme enstitüsü ve Tasarım Akademisi ile ülkemizi hak ettiği konuma taşımayı amaçlamakta, genç tasarımcıların dünya ile yarışabilecek düzeyde bilgi birikim ve donanıma sahibi olmalarına yardımcı olacaktır.

 

Eğer tasarım alanını ile ilgiliyseniz sizde Teknoloji Tasarım Merkezi Derneğinin imkanlarından faydalanın.


  
Ekleme Tarihi: 17.12.2009
 
En Çok Okunanlar
Düşçizgisi 2014 Foto Galeri
Düşçizgisi 2014 Derecelei
Düşçizgisi Karşılama ve Konaklama Bildirgesi
Büyük Yarış Başladı
Düş Çizgisi 2013 Görselleri
Düş Çizgisi 2013 Sonuçları Açıklandı
2013 Değerlendirme Programı Başladı
İndirilebilir Dökümanlar ve Örnek Projeler
Online Başvurula Başladı
Uluslararası Tasarım Olimpiyatı Başlıyor
 
   
Teknoloji ve Tasarım Merkezi Derneği İpek Üniversitesi Milli Eğitim Bakanlığı Honkong Üniversitesi CarenagieUniversitesi The Sitate University Of New York İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Atlantik Eğitim Kurumları Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmenleri Derneği
Teknoloji ve Tasarım Merkezi Derneği Bankasya Türk Telekom usidier Kentpark inspire Simetri Turism icie
 
 
Ana Sayfa Düşçizgisi Nedir? Örnek Proje Yarışma Takvimi SSS Online Başvuru Kullanıcı Girişi
Yarışma Kategorileri Şartname Jüriler Galeri Ödüller Bize Ulaşın Site Hakkında